Co niszczy poczucie własnej wartości u dzieci?

"Poczucie własnej wartości jest oceną, jaką sami sobie wystawiamy. Proces, który rozpoczyna się w dzieciństwie i który zmienia się w ewolucyjnym rozwoju. Dlatego poczucie własnej wartości jest aktem dowartościowania, kochania i ustalania priorytetów dla nas samych. To miłość własna, którą wyznajemy". "Istnieje wiele działań, które zamiast wzmacniać poczucie własnej wartości naszych dzieci, stopniowo je niszczą. A my nie zdajemy sobie z tego nawet sprawy. Oto niektóre z nich:
  • Gratulowanie i nagradzanie dzieci za działania, które nie zależą od nich. Na przykład za bycie ładnym bądź wysokim. To sprawi, że dzieci nie rozwiną swoich umiejętności lub nie będą dumne ze swojej pracy lub tego, co robią. W rezultacie będą mieć niską samoocenę.
  • Nie pozwalanie, aby dzieci miały obowiązki. Dzieje się tak, gdy dajemy im wszystko na tacy, a one nie muszą się starać, aby być lepszymi i kiedy nie uczymy ich bycia świadomymi ich wewnętrznego świata lub konsekwencji ich decyzji. Działając w ten sposób nie będą w stanie uświadomić sobie, ile tak naprawdę są warte, gdy robią coś dobrego, ani też nie mogą przejąć odpowiedzialności za swoje uczucia i konsekwencje wynikające z ich działań.
  • Nie okazywanie uczuć. Bezwarunkowa miłość wzmacnia dzieci. Jeśli poczują się kochane i chronione rozwiną dobre poczucie własnej wartości. W ten sposób dorastają, wiedząc, że ich działania mogą być dobre lub złe, ale zawsze jest ktoś, kto je kocha i ochrania.
  • Nie pozwalanie na wyrażanie własnych myśli. Kiedy nie pozwalamy sobie na wyrażenie tego, co myślimy tak naprawdę nie znamy siebie. Z tego powodu nie możemy zbudować pozytywnego obrazu samych siebie. W konsekwencji tego dziecko, któremu uniemożliwia się wyrażanie siebie, ujawnianie swoich opinii i emocji, rozwija niską samoocenę."
"Jak widzimy, bardzo ważne jest, aby wychowywać dzieci świadomie i w szacunku i miłości poprzez szczerą komunikację. Dzięki temu będą mogły zbudować zdrową samoocenę."
https://pieknoumyslu.com/niska-samoocena-u-dzieci-co-mozna-zrobic/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

Jak powstrzymać kłótnie rodzeństwa?

Kiedy nastolatek potrzebuje pomocy?